Üdvözöllek a blogon
Több történelmi korszak is érdekel. Az egyik ilyen az 1800-as évek vége, az 1900-as évek eleje. Amerikában ez a korszak az Aranyozott kor. Nem találtam olyan magyar weboldalt ami ezzel foglalkozik, ezért gondoltam, hogy létrehozom ezt az oldalt kísérleti jelleggel. Itt nem a "The Gilded Age" című sorozatról lesz szó, bár terveim szerint olyan történelmi személyekről írni fogok, akik inspirációul szolgáltak Julian Fellowes számára egyes karakterek megalkotásához.
Az aranyozott kor elnevezés Mark Twain amerikai írótól származik. A fényűzésre, a pazar palotákra és a minden képzeletet felülmúló gazdagságra utal, de az arany csak a felszínen csillogott. Ebben az időszakban - az 1800-as évek végétől az 1920-as évekig - az amerikai üzletemberek (vasút és bányatulajdonosok) hatalmas vagyont halmoztak fel. Ők alkották az új elitet. Szerettek hivalkodni újonnan szerzett vagyonukkal, ezért pompás palotákat építettek New Yorkban, és gyönyörű "nyaralókat" Long Islanden és a Rhode Island-i Newportban. Hamarosan a régi nagynevű családok, mint például az Astorok – akik már generációk óta gazdagok voltak – követték a példájukat abban, hogy fényűző épületeket emeltettek. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a gazdagság és a pompa csak az érem egyik oldala, csupán a népesség egy 1%-ának jutott osztályrészül, sokkal több ember élt szegénységben városi bérházakban és Amerika pusztuló mezőgazdasági területein. A korrupció szinte általános volt.
A korszak neves építészei Richard Morris Hunt 1827-1895) és Henry Hobson Richardson (1838-1886) valamint tanítványaik voltak. Frank Furness (1839-1912) Hunt irányítása alatt tanult, míg Charles Follen McKim (1847-1909) és Stanford White Richardson tanítványai voltak. A terveik alapján készült hatalmas házak és elegáns szállodák Európa kastélyait és palotáit utánozták.
A posztjaimban elsősorban látványos és szép dolgokat szeretnék mutatni, ennek a kornak a csodálatos épületeit, belső tereit, ruhaviseleteket, festmények és illusztrációk segítésével szeretném megidézni a kor hangulatát és megismerkedünk a társasági élet egyes szereplőivel is.
Fordulópontot jelentett a Titanic 1912-es elsüllyedése, mely gátat szabott a korszak határtalan optimizmusának és túlzott költekezésének. A történészek gyakran az 1929. évi tőzsdei összeomláshoz kötik az aranyozott korszak végét.
Az európai történelemben ugyanezt az időszakot Belle Époque-nak vagyis Szép kornak nevezik.
Ha kérdésed, észrevételed van kérlek, írj a maatkara75@gmail.com címre.
Az illusztráció a Harper's Bazaar 1883. december 22-i számából van, Gray Parker munkája.